Konteynerler Ticari Yük Konteyner

Yük Konteyner

Son yıllarda yük konteyner üretimi ve imalatları oldukça fazla ilerlemiş bulunmaktadır. Ülkemiz olarak kendi konteyner ihtiyaçlarımızı kendimiz çok rahatlık ile karşılayabiliyor ve ihtiyaç duyan başka ülkelere ihracat ederek onların konteyner ihtiyaçlarını da karşılamış oluyoruz. Yük konteyner çeşitleri şu şekilde:

  • Standart Konteyner
  • Üstü açılabilir Konteyner
  • Üstü Açık Konteyner
  • Açık Konteyner
  • Platform Konteyner
  • Soğutmalı Konteyner
  • Tank Konteyner
  • Dökme Yük Konteyner
  • Standart Konteyner

Standart Yük Konteyner

Standart yük konteyner, en çok kullanılan konteyner türüdür. Yük taşımacılığın da,genel amaçlı yüklerin, taşındığı önü ve arkasında, kapıları bulunan her yeri kapalı yük konteyner çeşididir. Standart konteyner içine sığabilecek her tür yükün taşınabileceği konteyner modelidir. Uzunluk ve genişlik ölçüleri sabit, yükseklik ölçüleri farklı olabilir. İki kapısından sadece bir tanesi dışarıya doğru açılmaktadır. Kapıları kapandığın da, su ve hava geçirmez. Çelik ve alüminyum’ dan dan, yapılır. Çelik standart konteyner’ lar, daha az yük taşıma kapasitesine sahiptir.

Open Top Konteyner

Üstü açılabilen yük konteyner, yükün kapılardan geçemeyeceği durumlar da, kullanılan konteyner modelidir. Bu konteyner çeşidin de, açılabilir çelik tavan sayesinde standart konteynere, kapıdan geçmeyecek malların üstten yüklenmesini sağlar. Yükleme bittikten sonra kapanan üst kapağı sayesin de, görünümü standart konteyner gibidir. Üstü açılabilir konteynerler, piyasada genellikle 20’ ve 40’ olarak bulunmaktadırlar.

Open Side Konteyner

Üstü açık yük konteyner, üstü ve ön kapısı tamamen açık olarak tasarlanıp, yüksekliği fazla olan yüklerin taşınabilmesi için tasarlanmıştır. Üstü açık konteyner, genellikle makine, mermer levha, alüminyum profiller gibi yükler taşınmaktadır. Vinçler sayesin de, ürün konteynere yüklenmektedir. Yükleme işlemi bittikten sonra konteyner üzerinde bulunan deliklere çelik borular monte edilir. Monte işlemi bittikten sonra üzerine branda gerilir. Tabanları ağır yük taşımasından dolayı biraz daha kalındır. Brandanın, esnek olmasından ötürü standart konteynerlere sığmayan mallar bu konteyner rahatça taşınmaktadır.

Flat Rack Konteyner

Açık flat rack denilen konteynerlerin üst tavanı ve yan duvarları yoktur. Standart ve üstü açık konteyner, sığmayan yüklerin taşımacılığında kullanılır. Bazı durumlarda iki baş kısmı da yerinden çıkartılabilir. Üstten ve yandan yüklenen mallar için kullanılan konteyner modelidir. Tabanları ağır yük taşıdıkları için oldukça kalındır. Jeneratör, iş makinesi gibi ağır metal malların taşımacılığın da, kullanılmaktadır.

Platform Konteyner

Platform yük konteyner, yüksek ağırlıkta ki, bir tabana sahiptirler. Yat ve minibüs gibi üstten ön ve arkadan taşıması olup, gemilere direkt yüklenemeyen yükler için kullanılan konteyner çeşididir.

Reefer Konteyner

Soğutmalı yük konteyner, sabit sıcaklıkta olması gereken malların taşınmasın da, kullanılır. Genellikler, dondurulmuş gıdalar, çiçek ve meyve taşınmaktadır. Soğutmalı konteynerlerin, içinde iç sıcaklıklarının kontrolünü yapan, soğutma ünitesi mevcuttur. Yüklendiklerinde, geminin güç kaynağına bağlanarak işlem görmektedirler. Bu konteynerlerin dışında bulunan panel sayesinde sıcaklık değerleri kontrol edilebilir. Yolculuk boyunca analog ve dijital cihazlarla sıcaklık değerlerinin kontrolü mümkündür.

Tank Konteyner

Gıda ve kimya sektöründe ki sıvıların taşınmasın da, kullanılan yük konteyner modelidir. Silindir bir tank, dikdörtgen konstrüksiyon bir yapının içinde bulunmaktadır. Taşıma ve yolculuk halinde, sarsıntılardan dolayı, konteynerin, en az %80’ i dolu olmalıdır. Taşıma esnasında ki sıcaklıktan dolayı genleşmenin tehlike saçmaması adına en fazla %95’ i dolu olmalıdır.

Dökme Yük Konteyner

Arpa, buğday gibi dökme tahılların taşınmasın da, kullanılan konteyner türüdür. Konteynerin, üstünde dökme tahılların konması için açıklık mevcuttur. Taşıma bittikten sonra boşaltılması için ön kapısında tahliye boşaltma bölümü bulunmaktadır.

Yorum yapın